Home Galeria Downloads Gramatyka Info o...

 

(wł. Abruzzo) - region administracyjny w centralnych Włoszech nad Adriatykiem.stolica: L'Aquila (66,4 tys. mieszk.)
 

powierzchnia: 10794 km2
liczba mieszkańców: 1,2 mln
gęstość zaludnienia: 116 os./km2.
ważniejsze miasta: Pescara (główny port), Chieti, Teramo
 


R
egion składa się z czterech prowincji: L'Aquila, Pescara, Chieti i Teramo.
Większą część powierzchni obejmują Apeniny Środkowe (Corno Grande, 2912 m oraz Monte Amaro, 2795 m). Głównymi rzekami są Vomano, Pescara, Sangro i Trigno. W Apeninach znajduje się jezioro Fucino.
Abruzja to region rolniczo-przemysłowy. Uprawia się tutaj zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, winorośl, drzewa owocowe, oliwki oraz warzywa. Hoduje się bydło i owce. Występuje rybołóstwo morskie. Wydobywa się gaz ziemny i boksyty.
Nad morzem występują liczne kąpieliska, a w górach ośrodki sportów zimowych.
Historia. W starożytności Aprutium, zamieszkiwane przez plemiona italskie. W 304 p.n.e. podporządkowana Rzymowi. W VII w. podbita przez Longobardów, jej północna część stała się trzonem księstwa Spoleto, a część południowa (Molise) znalazła się pod kontrolą Księstwa Benewentu. Od IX w. nazywana Abruzja. Od XII w. we władaniu Normanów, w składzie Królestwa Sycylii. Poparła cesarza Fryderyka II (który w 1240 założył miasto L'Aquila) w jego walce z papiestwem. Po upadku Hohenstaufów od połowy XIII w. we władaniu kolejno Andegawenów (od 1282 w Królestwie Neapolu), później królów Hiszpanii i Burbonów. Od 1861 w zjednoczonym Królestwie Włoskim.


Na podstawie oglólno dostępnych materiałów informacyjnych