Home Galeria Downloads Gramatyka Info o...

 

Basilicata to region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 9992 km², 620,2 tys. mieszkańców i stolicą w Potenza (67,1 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 62 osób na km².W skład Basilicaty wchodzą 2 prowincje: Potenza i Matera.
 

Jeden z najsłabiej rozwiniętych gospodarczo regionów Włoch. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Uprawia się tutaj oliwki, winorośl, pszenicę. Hodowla kóz i owiec. Ośrodki niewielkiego w skali kraju wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej;.

Region ten nie jest specjalnie interesujący ani nie słynie z żadnych wyjątkowych win, ale za to ma do zaoferowania coś dla osób dysponujących mniejszymi funduszami. Uprawia się tutaj szczep anglianico, ten sam z którego w Kampanii powstaje niezwykle dobre taurasi. Wina z DOC Aglianico del Vulture nie są aż tak wyjątkowe, nadrabiają  jednak doskonałą relacją jakości do ceny. Jeszcze tańsze są wina IGT Basilicata, także z aglianico. Poza tym w regionie uprawia się sangiovese, montepulciano, moscato i malvasię.


Na podstawie oglólno dostępnych materiałów informacyjnych