Home Galeria Downloads Gramatyka Info o...

 

Kalabria to najbardziej wysunięty na południe kontynentalny region Włoch. To właśnie jej granice wyznaczają słynny górzysty czubek "włoskiego buta" pomiędzy Morzem Tyrreńskim a Morzem Jońskim. Decydując się na wypoczynek na Kalabrii możemy być pewni kryształowo czystej wody oraz wspaniałych piaszczysto-żwirowych plaż, a także majestatycznych gór z niedostępnymi szczytami.


Region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 080 km² i 2,05 millionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro (102,5 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 142 osób na km².
W skład Kalabrii wchodzą 5 prowincje: Reggio, Cosenza, Crotone, Vibo Valentia i Catanzaro.
Kraina historyczna (łac. Calabria) w antycznej Italii znajdująca się w południowej części Półwyspu Apenińskiego.
Silnie skolonizowana przez Greków, wraz z Bruttium, Lukanią i Apulią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji. Słynęła z uprawy winorośli, oliwek oraz hodowli owiec. Była ojczyzną rzymskiego poety Enniusza.

Mimo silnego wsparcia rządu włoskiego oraz Unii Europejskiej, Kalabria wciąż jest jednym z najbiedniejszych regionów Włoch. Bezrobocie sięga tu do 18% (a w niektórych prowincjach nawet do 25%), podczas gdy średnia krajowa wynosi ok. 8,5%. Dochód PKB per capita wynosi ok. 14 tys. dolarów, podczas gdy na mieszkańca północnych regionów Włoch, np. Piemontu, wynosi on ok. 23 tys. dolarów. Jedną z głównych przyczyn zacofania gospodarczego Kalabrii, jest szeroka działalność tamtejszej mafii - 'Ndranghetty. Organizacja ta, skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów, zarówno włoskich, jak i zagranicznych, oraz zmusza ludzi do współpracy z nią, stając się niemal jedynym pracodawcą w tym regionie.

 


Na podstawie oglólno dostępnych materiałów informacyjnych