Home Galeria Downloads Gramatyka Info o...

Wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki, skarby archeologiczne nieocenionej wprost wartości kulturowej, fascynują każdego gościa regionu. Opisując region Kampanii nie da się nie ulec zachwytowi. Niezwykłe widoki z wybrzeża costiera amalfitana, fascynacja antycznymi zasypanymi miastami jak Pompeji czy Ercolano, powodujące zawrót głowy kolory, wonie natury, morskie przysmaki kuchni śródziemnomorskiej, mówiąc krótko: Miłośnicy wspaniałego wypoczynku wyjdą tu w pełni na swoje, ponieważ Kampania jest świętem dla wszystkich zmysłów
 

Neapol

Każdy, kto jest po raz pierwszy w Neapolu tego zafascynuje żwawość mieszkańców, pozorny chaos, brzęczące motorynki marki Vespa, oraz odbywające się często pod gołym niebem życie. Zarówno pokrzykiwania handlarzy na targu, czy też ploteczki z okna do okna położonych na przeciwnych stronach uliczek domów: Wartka oraz pełna gestykulacji komunikacja jest tutaj czymś normalnym, pozostając jednak na długo w pamięci gości miasta leżącego u stóp Wezuwiusza. Liczne przepełnione kulturą i historią miejsca, jak też muzea o światowej randze zaliczane są do najczęściej odwiedzanych we Włoszech. Wymienić należy tutaj m.in. operę San Carlo która, dzięki swoim wspaniałym inscenizacjom, jest coraz to nowym tematem rozmów. Od początku lat 90, kiedy to rozpoczęto odrestaurowywać liczne pałace oraz place, Neapol odzyskał swój dawny blask, a pełne zakamarków stare miasto wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. W całym mieście miłe kawiarnie, bary i restauracje zapraszają, by zrobić w nich przerwę, oferując pokusy kulinarne, którym ciężko się oprzeć. O fakcie, że te pozytywne zmiany w mieście rozeszły się na całym świecie, świadczy rosnąca stale liczba gości. Każdy kto poświęci Neapolowi kilka dni, szybko rozpozna w nim europejską metropolię, której mieszkańcy, charakteryzując się zamiłowaniem do kultury i sztuki, jak również świadomością tradycji i innowacyjnością oraz przede wszystkim swą gościnnością, pokazują swą otwartość na turystów.


Natura i krajobrazy

Czar regionu Kampanii uwidacznia się jednak nie tylko w swoich dziełach kultury i sztuki, jest raczej udaną symbiozą pomiędzy kulturą i sztuką, które harmonizują ze sobą we wspaniały sposób. Wzdłuż woniejących cytrynami klipów, między miasteczkami Positano i Vietrinie, nieopodal Salerno, wije się chyba najbardziej spektakularna nadbrzeżna ulica Włoch: mająca 40 km Amalfitana. Widoki sprawiających wrażenie "przyklejonych" do skał pobielonych domów są jakby wzięte z motywu kartek pocztowych. Prawie wszystkie podróże po Kampanii kończą się w Paestum. Niewielu tylko wie, co traci, nie jadąc dalej na południe. W Paestum rozpoczyna się Cilento, jeden z najpiękniejszych, nietkniętych ręką człowieka, obszarów Włoch wraz z białymi plażami oraz zawsze czystym morzem. Obok płaskiego wybrzeża Kampania oferuje także górzysty, fascynujący przyrodniczo krajobraz wnętrza regionu wraz z kilkoma masywami górskimi, jak również trzema wyspami w Zatoce Neapolitańskiej: plaże Procida, Ischia oraz Capri zapraszają do kąpieli oraz relaksowania, będąc ulubionym celem turystów z kraju i zagranicy. "Naturalnym" godnym obejrzenia zjawiskiem regionu jest aktywny po dziś wulkan Wezuwiusz, na który możemy się wspiąć aż po sam krater.


Przysmaki śródziemnomorskie

Ludzie żyjący w regionie Kampania są świadomymi tradycjonalistami oraz przede wszystkim krytycznymi smakoszami, w związku z czym kultura przygotowywania posiłków stoi na bardzo wysokim poziomie. Przy tym dużo więcej uwagi poświęca się jakości produktów, niż wyrafinowaniu podawanych po sobie potraw. Dzięki temu kuchnia cechuje się tutaj przede wszystkim tym, że z niesłychanie prostych składników komponowane są pyszne i aromatyczne potrawy. Kulinarna tradycja wielu potraw jednogarnkowych oraz różnorodnych kreacji z warzyw i past jest cały czas żywa. Obok owoców morza, różnorodnych ziół i warzyw jak oberżyn, karczochów, cukinii, czy fenkułu włoskiego, które mają tutaj wspaniałe warunki dojrzewania, głównym składnikiem, z którego nie można zrezygnować są pomidory. Również Pizza jest potrawą, o której nie wolno zapomnieć w miejscu jej narodzin - Neapolu, gdzie uznawana jest ona za najwspanialszą potrawą świata. Do każdego posiłku pite jest tutejsze wino Lacrima Cristi, łzy Chrystusa, będące chyba najbardziej znanym winem z regionu .


 

Wyspy

Idealnym miejscem spędzenia pełnego wypoczynku urlopu są przepiękne wyspy tego Regionu. Można tu całą duszą i całym sercem oddawać się wypoczynkowi pośród niezapomnianej przyrody. Poniżej znajdziesz wyspy tego Regionu... Capri, Ischia, Procida, Vivara oraz jeziora:

LAGO LACENO
LAGO TELESE
LAGO AVERNO
LAGO FUSARO

 


Na podstawie oglólno dostępnych materiałów informacyjnych